JACKSONVILLE AIRPORT AUTHORITY



Jacksonville Airport Authority


The Jacksonville Airport Authority oversees the operation of the Jacksonville Municipal Airport.

Terms
The Mayor makes three City appointments to the Jacksonville Airport Authority.  Each appointment serves a five-year term.

Meets
Second Tuesday of each month

Members
Robert Zipprich, term expires March 9, 2023, Mayor's appointment
Timothy Heady, term expires March 9, 2019, County appointment
Paul Scheerer, term expires March 9, 2020, County appointment
Dan Kindred, term expires March 9, 2021, Mayor's appointment
Brad Ware, term expires March 9, 2022, Mayor's appointment

Eddie Carpenter, Secretary
Michael Steve Lowery, Treasurer